12 De Octubre Nuestra Señora Del Pilar

Madonna del Pilar jest patronką Hiszpanii oraz wszystkich krajów z kręgu kultury i języka hiszpańskiego;  Jej święto (12 października) jest świętem narodowym Hiszpanii.

Matka Boża na Kolumnie (Madonna del Pilar)   – odnosi się do ukazania Maryi, Matki Bożej, jakie miało miejsce 2 stycznia 40 r. naszej ery (jeszcze za ziemskiego życia Maryi – czyli była to tzw. bilokacja). Upamiętnieniem tego wydarzenia jest sanktuarium Matki Bożej w Saragossie (tzw. bazylika Nuestra Señora del Pilar).

Jest  największą  świątynią  barokową  w  Hiszpanii  i  jedną  z  najważniejszych  świątyń   w   tym  kraju;  otoczona   jest  czterema  najwyższymi  w Hiszpanii wieżami  —   z  centralną  kopułą, otoczoną dziesięcioma mniejszymi wieżami;

Uważana  za  pierwszą  na  świecie  świątynię Maryjną,

ponieważ   zachowuje  się   w    niej kolumnę [hiszp. el pilar – kolumna, filar], na której według tradycji Maryja —   żyjąc jeszcze w Jerozolimie  —   ukazała  się  w ciele apostołowi Jakubowi (2 stycznia 40 r.); środkiem sanktuarium  jest  jaspisowa  kolumna  z XV-wieczną figurką Madonny z Dzieciątkiem.

_______________________________

W  pierwszych  latach  Kościoła  ( po   Zmartwychwstaniu  Jezusa  Chrystusa )   św.  Jakub   Apostoł rozpoczął  misję  ewangelizacyjną  na   Półwyspie Iberyjskim  (Caesaraugusta   dziś   Saragossa).     —  Jego  starania  odnosiły  jednak  marny  skutek    miejscowa ludność odrzucała jego naukę.

Zniechęcony  chciał  wracać  do  Jerozolimy…

W  nocy  2 stycznia 40 r.  udało  się św.  Jakubowi zebrać tylko ośmiu uczniów. Spotkali się wszyscy za murami rzymskiej wtedy Saragossy, na prawym brzegu rzeki Ebro – w miejscu, gdzie wyrzucano słomę i śmieci.  Zniechęcony  kompletnym  fiaskiem   swojej misji  św. Jakub  planował natychmiastowy powrót do Palestyny.

Właśnie  wtedy  –  jak  mówi  tradycja  –  w  mroźną,  styczniową  noc, na niebie pojawiła  się dziwna jasność  i ukazali się Aniołowie, niosący kolumnę (pilar), na której ukazana była Matka Boża.

św Jakub z uczniami adoruje Matkę Bożą na Kolumnie

Aniołowie  postawili  kolumnę  na  ziemi,  a  Maryja  tak  przemówiła  do  św. Jakuba:

„Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci.  Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół.

Troszcz  się  o tą kolumnę,  na której  ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz,  nakazał  aniołom,  aby  przynieśli  ją  z  nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. 

W  tym miejscu,  przez moją modlitwę  i  wstawiennictwo,  moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków  i  cudów, szczególnie  dla  tych,  którzy  będą  Mnie wzywać w swoich potrzebach.

Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata”.

W  miejscu,  gdzie  stoi  kolumna,  św.  Jakub  wybudował  małą kaplicę, która nazywa się Santa Capilla —  [obecnie znajduje się ona w środku potężnego sanktuarium].  Tradycja mówi, że to aniołowie przynieśli tą kolumnę  i  tam  ją po- stawili.

Jest ona z jaspisu, bez dekoracji,  jedynie  okryta srebrną blachą;   —  ma  177 cm wysokości i 24 cm średnicy.  Stoi  na niej 38-centymetrowej wysokości  figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonana  z  czarnego drewna,  pochodząca z XVI w.

Św. Jakub Apostoł  –  kilka lat po ukazaniu się  Matki Bożej  –  poniósł  śmierć męczeńską  w Jerozolimie,  jednak  jego doczesne szczątki powróciły na hiszpańską ziemię i spoczęły w Santiago de Compostela.

Chrześcijańscy  rycerze,  którzy  walczyli  o niepodległość  Hiszpanii  z  wojskami muzułmańskimi, często mówili,  że św. Jakub wielokrotnie pokazywał się na białym koniu, aby prowadzić ich armię do ataku na islamistów.

Dopiero w roku 1170 (po 450 latach nieustannej walki) Hiszpanie zdołali się wyzwolić spod panowania muzułmanów.

Od tamtego czasu każdego roku, 12 października, w sanktuarium  Pilar  uroczyście obchodzone jest święto poświęcenia kościoła.

Również 12 października Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zobaczył brzegi Ameryki.

Relief Matki Bożej z Pilar na Kolumnie Kolumba

Niepowtarzalność sanktuarium  Pilar  polega na tym,  że miały tu miejsce  nie tyle objawienia  Najświętszej  Dziewicy  Maryi,  lecz  tajemnicze  Jej   przyjście „w śmiertelnym ciele”  –  a więc wtedy,  gdy  jeszcze  żyła  na ziemi i mieszkała w Jerozolimie.

MODLITWA

O Maryjo, Dziewico del Pilar, któraś zechciała obdarzyć Świętego Jakuba, Swego ukochanego ucznia, łaską ujrzenia Cię, ażeby pokrzepić jego serce obietnicą zwycięstwa nad pogaństwem oraz by obficie pobłogosławić jego trud szerzenia Prawdziwej Wiary Katolickiej – zachowaj nas, dzieci tej samej Wiary, w zwycięstwie nad naszymi licznymi wrogami i nad pogaństwem, które zbiera dziś tak liczne żniwo dusz.

Maryjo, przez wstawiennictwo Twego Apostoła, Świętego Jakuba, daj nam (za przyczyną Ducha Świętego – Twego Małżonka) zaprowadzać wszędzie prawdziwe nabożeństwo do Twego Niepokalanego Serca. Jezus Chrystus – Twój Syn, a nasz Pan – pragnie przez Twoje Niepokalane Serce przyjmować do Siebie każdego grzesznika. Amen.

Zdrowaś Maryjo

Modlitwę  tą  odmawia się w poniedziałki, środy i piątki października  oraz  w ramach Triduum przed Uroczystością Matki Bożej del Pilar w Hiszpanii.