Sobota -Suche Dni posta ścisły
Św. Józef z Kupertynu
(Copertino), wł. Giuseppe Maria Desa (ur. 17 czerwca 1603 w Copertino, zm. 18 września 1663 w Osimo) – franciszkanin konwentualny, święty Kościoła katolickiego, mistyk.
Ojciec, Feliks Desa, był stolarzem. Wychowaniem dziecka zajmowała się głównie matka, Francescina z domu Banaca, kobieta pobożna i szlachetna. Kilkukrotnie prosił o przyjęcie do franciszkanów konwentualnych oraz kapucynów. Ostatecznie został przyjęty do franciszkanów konwentualnych, najpierw w charakterze brata laika. Z czasem pozwolono mu przygotować się do przyjęcia święceń. W 1627 r. złożył profesję wieczystą, a 8 marca 1628 r. otrzymał święcenia i rozpoczął pracę duszpasterską.
W 1630 r. w czasie procesji ku czci św. Franciszka miał pierwsze uniesienie ekstatyczne połączone
z lewitacją, obserwowane przez tłumy. Lewitacje zaczęły następować codziennie. Głównie odbywały się w momentach uniesienia duchowego – ekstazy. Świadkiem lewitacji był również papież Urban VIII.
Po ujawnieniu przypadków publicznego lewitowania inkwizycja neapolitańska przeprowadziła trwające trzy lata śledztwo, które doprowadziło do jego uniewinnienia. Sprawą wielokrotnie interesowało się Święte Oficjum. By nie wzbudzać sensacji, zalecono przeniesienie. Józefa przeniesiono do klasztoru Sacro Convento w Asyżu, gdzie przebywał w latach 1639-1653, a następnie do Pietrarubbii, gdzie przebywał do 1657 roku. Przez krótki czas przebywał również w klasztorach kapucynów. Odwiedzali go księża, zakonnicy, dostojnicy Kościoła, biskupi i kardynałowie, a także głowy koronowane. Wśród nich przyszły król Polski Jan II Kazimierz Waza, który, podobno, chcąc dowiedzieć się, czy kiedykolwiek zostanie królem, zapytał o to świętego w 1646 r. i uzyskał następującą odpowiedź: Ach, będziesz, ale ani tobie pożądanem, ani dla poddanych twych użytecznym królowaniem. Zmarł w Osimo (Marche, Włochy) 18 września 1663 r. Tam też, w krypcie tamtejszej bazyliki jego imienia, spoczywają jego relikwie[4].W postaci św. Józefa teolodzy upatrywali przykładu mistyka, a współcześni widzieli w nim uosobienie św. Franciszka z Asyżu.
Pamięć Józefa z Kupertynu otoczona jest w Kościele katolickim kultem. Jego beatyfikacji dokonał 24 lutego 1753 roku papież Benedykt XIV, zaś kanonizował go 16 lipca 1767 roku Klemens XIII.